Kan man tänka sig, vi såg det ju aldrig komma...............
Den irakiska regeringens talesman har bekräftat att USA började dra tillbaka sina styrkor, efter att Bagdad deklarerat segern över Daesh, rapporterade Associated Press på måndagen.
Västerländska entreprenörer vid en amerikansk ledd koalitionsbas sa tidigare på den dagen att dussintals amerikanska soldater har transporterats till Afghanistan under den senaste veckan.
Ett sådant avtal mellan koalitionen och den irakiska regeringen har nåtts för första gången sedan kriget mot Daesh i Mellanöstern inleddes för tre år sedan.
Skall vi nu gissa på att det är bråttom i Israel och att uppgifterna från Tel Aviv om dunkelt samarbete med Kairo mot Daesh - ISIS, som alla nu borde veta att Israel betraktar som en strategisk tillgång, kommer att komma i ljuset av verkligheten och visa sig vara ren opinionsbildning.
https://www.almasdarnews.com/article/breaking-us-troops-begin-withdrawing-iraq/
Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.