Ja vem kunde väl ha sett detta komma....
Ramzan Kadyrov har sagt att president Vladimir Putin var trogen sitt löfte att stödja muslimer i Ryssland och runt om i världen och tillade att västpolitiken bara har fört krig och förstörelse till islamiska nationer.
I ett nytt meddelande som publicerades på Telegrams sociala nätverk tackade Kadyrov Putin för hans stöd till Tjetjeniens muslimer. Han skrev att Putin uppfyllde sitt löfte att skydda religionsfrihet och jämlikhet för alla större trosbekännelser i Ryssland. Dessutom sade Kadyrov att sådan politik var ett ytterligare bevis på att Ryssland är en pålitlig partner för alla muslimska länder.
" Det här är inte bara ord, Vladimir Putin har ständigt bevisat att han uppfyller sina löften. Medan USA och deras allierade ger krig och förstörelse till den muslimska världen, försvarar Ryssland konsekvent de intressen som de islamiska nationerna och folken har ", skrev den tjetjenska ledaren.
" Endast i Tjetjenien finns två islamiska universitet, sex Hafiz-skolor [dedikerade skolor för att studera och memorera Koranen] och dussintals Madrasas. För detta är vi hjärtligt tacksamma för Vladimir Vladimirovich. Men alla rättigheter är knutna till ansvar, och jag är övertygad om att muslimer måste aktivt motverka de destruktiva och anti-islamiska rörelserna som Wahhabism. Försoningspositioner leder aldrig till någonting bra, och vi kommer alltid att hålla oss till vår ståndpunkt att vi aldrig får tillåta Wahhabism att ha sitt huvud i någon av de ryska regionerna ", skrev den tjetjenska ledaren helt passande som avslutning.
Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.