För alla som tror på FN i sin nuvarande form som en fortsättning, så kan det ju vara värt att notera följande:
Israels premiärminister Benjamin Netanyahu har i oktober meddelat att Israel skulle dra ut ur UNESCO efter ett beslut av president Donald Trump att dra tillbaka USA:s deltagande på grund av FN - organisationens påstådda "anti-israeliska bias".
Förenta staterna har med slutat sina betalningar till FN: s byrå redan 2011, till följd av att Palestina beviljades full medlemskap.
Israel har klagat över en följd av UNESCO s inställningar ifråga om Jerusalem, som inte tog hänsyn till judiska kopplingar till staden.
Kan detta ha varit i säck innan det kom i påse....
Israel kan ju knappast beklaga sig över Donald Trumps insatser, trots att allt han gör går Israel emot.
Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.