Nasrallah Talar Enande

2017-12-08

Bland de främsta figurerna i Mellanöstern så är Sayyed Hassan Nasrallah bland de viktigaste. Som ledare för den libanesiska motståndsfesten Hizbollah är Nasrallah unikt placerad som en individ med otroligt varma relationer med Iran, Syrien och Irak.
Genom extrapolering betyder Hizbollahs anti-terroristkampanjer i Syrien och Irak att Hizbollah kan ta sin beskärda del av krediterna för att ha drivit Syrien-konflikten i synnerhet, till den punkt där Astana-gruppen med Ryssland, Iran och Turkiet nu i sista hand kommer att ansvara för att styra en fredsprocess.
I detta avseende har Hizbollah ett enstegsförhållande i förhållande till Astana-processen själv och det är något som inte bör underskattas, inte minst för att det betyder att Hizbollah har investerat mer i vad som har lett till Astana-processen än någon annan part i Libanon .
Sayyed Hassan Nasrallah har just givit ett långt tal som svarar på Donald Trumps erkännande av Jerusalem / Al-Quds som den israeliska huvudstaden.
Nasrallah varnade för att även många arabiska ledare snart skulle kunna tystna i frågan som de ursprungligen svarat med fördömelse över och att det är avgörande att röster i hela arabvärlden och de bredare muslimska och kristna samhällen bortom dessa, inte tystnar.
Nasrallah uppgav att kraften i sociala medier och fredliga protester inte skall bli cyniskt avskrivna, utan om alla arabiska, muslimska och kristna världen över använde kraften i tekniken för att göra sina känslor kända, skulle inte ens USA kunna ignorera detta.
Nasrallah, i sitt tal, hänvisade till USA som en ytterst pragmatisk nation som sätter sina egna intressen först - givet att man själva hanterar det interna problemet med den Djupa Staten. Om den bredare arabiska och muslimska världen skulle förenas över Al-Quds, skulle detta, sade han, skicka ett meddelande till Amerika om att ensidiga rörelser i slutändan kommer att skada Washingtons regionala intressen och även de hos Washingtons allierade.
Nasrallah adresserade sedan alla regionala krafter, i synnerhet de i sydblocket. Han uppgav att de måste kalla till sig sina amerikanska ambassadörer och göra sina länders känslor kända med hög detaljrikedom. Självfallet kommer detta att vara mest påtagligt i länderna i södra delen med mycket goda relationer med Washington. Saudiarabien, Qatar (som man kan kalla södra för detta ändamål), Egypten, Kuwait, UAE, Bahrain och Oman, om man tänker på stater som, om de är förenade i den här frågan, får USA att ompröva sin ståndpunkt, vilket Nasrallah säger är helt möjligt.
Vilket givetvis i så fall är något som Donald Trump omgående kommer att ta fasta på som anledning till att minska engagemanget i Mellanöstern utan att Israel och AIPAC kan göra några politiskt trovärdiga invändningar.
Nasrallah uppgav också att länder i sydblocket som normaliserar förbindelserna med Israel måste ta tillbaka detta löfte för att nu utnyttja USA, på det sätt som USA har historiskt utnyttjat länder som Jordanien, Egypten och mer nyligen Saudiarabien.
Viktigast av allt, han avslutade sitt tal genom att säga att det nu var möjligt att vända det "största hotet" av en "ny Balfour-deklaration" till den "största möjligheten" genom att följa en kombinerat försiktig väg av populära protester, sociala mediala protester och diplomatisk tryck.

11F078E0-2011-4D97-AC9D-31153D5AEFC7.jpeg

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram