" Genom vårt beslut erbjuder vi denna åtgärd för övervägande av statsduman - rådet och plenum. Vi uttrycker vår inställning till otillåtligheten av attacker mot demokratiska värderingar, yttrandefrihet och rätten att erhålla objektiv information," sade MP Olga Savastyanova till RIA Novosti på fredagen.
Det ser ut som vore det så att strategiska samarbetspartners till CNN inte är så populära överallt....
Vidare så gäller ju detta angående opinonsbildning i Ryssland som finansierades från utlandet, att registrera sig som "utländska agenter". Lagen gäller för utländska organisationer som arbetar med eller utan registrering som företag, om de är engagerade i att sprida tryckt information, ljud, audiovisuell information eller annat innehåll som är förberett för en obegränsad grupp människor. Villkoren för att bli erkänd som "utländsk massmedia som utgör en utländsk agent" är beroende på "mottagande av monetär finansiering eller annan egendom från utländska stater, myndigheter, utländska och internationella organisationer, utländska medborgare och personer utan medborgarskap eller någon andra personer som agerar på uppdrag av utländska medborgare och organisationer. "
Så ja, det är riktat mot den Djupa Staten!
https://www.rt.com/politics/411532-russian-lower-house-to-ban/?utm_source=browser&utm_medium=aplication_chrome&utm_campaign=chrome
Russian lower house to ban access to all US reporters – lawmaker
Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.