Vinnande Konkurs

2017-11-14

Eeeeeeh..så " Det fanns inget erbjudande, inga villkor, ingen strategi, ingenting ", sade obligationsägaren och lämnade mötet som varade lite över en halvtimme vid "White Palace" och gick iväg med en färgglad presentpåse som innehåller venezuelansk choklad och kaffe.

Naaaaawh, kan det vara så att man skiter i bankernas noterade ettor och nollor i sina datorer - so 2 speak..

Selektiv konkurs är ett givet begrepp när systemet bygger på ett slags allmänt förtroende för att länder inte kan gå i konkurs!

Vice talman Tareck El Aissami, den enda regeringstjänstemannen som talade, ägnade det mesta av sina anmärkningar till att argumentera mot Donald Trump och globala finansiärer för att som han sa, de har samarbetat för att hålla landet från att göra skuldbetalningar i tid. Han lovade att Venezuela skulle fortsätta att uppfylla sina förpliktelser medan han arbetade för att bilda kommittéer med obligationsinnehavare för att ta reda på nästa steg.

Han erbjöd inga specifika förslag till omstrukturering, enligt Bloomberg som informerades av personer som deltog i mötet, vilket inte var öppet för journalister.

...och därmed var väl det mesta om den Djupa Staten och riktningen på den kommande utvecklingen för Venezuela! Den Djupa Staten förlorar igen!

"There was no offer, no terms, no strategy, nothing," one Venezuela bondholder, leaving the meeting that lasted a little over half an hour at the ‘White Palace’,…
zerohedge.com

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram