Knessetbrådskande Omständigheter

2017-11-14

I Saudiarabien fortsätter utrensningen. Middel East Eye rapporterar att de seniora saudiska figurerna torterades och slogs i utrensningen under banér av en antikorruptionsrörelse, som utförs av nuvarande kronprins Mohammed bin Salman.

Han har övervakat gripanden av hundratals människor, däribland seniora kungliga, ministrar, magnater och oligarker, med några av dem som enligt uppgift har torterats så illa under deras gripande eller efterföljande förhör att de behövde sjukhusbehandling.

Till och med Prince Bandar bin Sultan - Saudiarabiens mest kända vapenhandlare,  tidigare ambassadör i USA och den senaste chefen för den saudiska underrättelsetjänsten - rapporterades vara bland de som fängslades som en del av rensningen. Om det bekräftas kommer detta att vara det mest signifikanta och högprofilerade fallet med denna utrensning, även mer än för den den högprofilerade miljardären och investeraren Prince Alwaleed Bin Talal, med tanke på Bandars närhet till flera amerikanska statsförvaltningar och presidentskap.

Detta kommer samtidigt som rykten om att Kung Salman var i färd med att göra sin son kung. Spekulationen toppade när Al-Arabiya tweeted, för att sedan snabbt radera, detaljer om den påstådda överhängande Mohammed bin Salmans kröningsceremoni. Överföringen av makt från kungen till prinsen skulle bara vara en formalitet vid denna tidpunkt, eftersom prins Mohammed redan spelar en nyckelroll i beslutsfattandet vid nästan alla regeringssammanhang.

Kronprinsen anklagade också Teheran för att leverera missiler till Jemens rebeller för användning mot Saudiarabien vilket han beskrev som "direkt militär aggression". Förenta staterna spelade med också i teatern och anklagade Iran för att försörja rebellerna med missiler. Den libanesiska premiärministern Saad Hariri är fortfarande i Saudiarabien, med sin akt och mening som kontrolleras av saudierna.

Så kommer vi då till frågan om Israel?

Filosofisk materialism är vad det är, precis som att dess grund är självförakt!

Så nu är det verkligen bråttom i Knesset!

BEIRUT, LEBANON (10:05 A.M.) - The Israeli Defense Forces (IDF) will target the Palestinian Islamic Jihad's headquarters in Damascus if they attack Israel,
almasdarnews.com

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram