Den israeliska regimen har varit ensam i världen om att öppet stödja den kurdiska separationen i Irak, medan offentligt så har även USA och dess andra allierade krävt att Iraks territoriella enhetlighet ska bevaras. Det senaste uttalandet från Tel Aviv tyder på att Israel har upprepat och öppet uppmuntrat kurdisk separatism i Irak och fortsätter att göra det. Men om inte Israel vill fortsätta drabbas av arabernas vrede så bör man inte motverka Iran och dessutom göra en före detta partner, Turkiet till en fullfjädrad fiende, det finns helt enkelt mycket lite som Israel kan göra för att hjälpa kurderna.
Reuters rapporterar ,
"Israeliska tjänstemän sade att Netanyahu väckte frågan om de irakiska kurdernas situation i ett telefonsamtal med den tyska förbundskanslern Angela Merkel förra veckan och med den ryska presidenten Vladimir Putin på onsdagen.
Detta har också kommit upp i hans kontakter med Frankrike och den israeliska säkerhetsrådgivaren Meir Ben-Shabbat har diskuterat frågan med Trumps administrativa tjänstemän i Washington i veckan, sade tjänstemännen ".
Detta är ytterligare bevis på att den geopolitiska berättelse som spunnits av "kurderna" är identisk med den som Tel Aviv offentligt erbjuder. Liksom i Förenta staterna finns det dock allt mindre som Tel Aviv kan göra med avseende på sin vilja att manipulera irakiska kurder som en del av en större regional ambition att erövra delar av arabvärlden och att provocera Iran. Både USA och Israel har slagit i liknande hinder på vägen i form av det irakiska-iranska-turkiska partnerskapet.
Det blir alltså en alltmer isolerad situation i Mellanöstern för det geopolitiska strategiska verktyget Israel.
Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.