Suveränt Internt

2017-09-27

Detta har naturligtvis väldigt många fördela för den som föreslår det här:

Långt mindre än oväntat, var det att även om det är långt från att utgöra en koncession, så var det ändå alltid helt förväntat att Syrien efter den nuvarande konflikten mot imperialismen och imperialistfinansierad jihadism, gärna skulle engagera sig i en politisk process med olika delar av den syriska befolkningen, inklusive kurderna, för att utveckla en bestämd inre fred.

Syrien, genom att meddela detta nu, skickar emellertid ett starkt budskap till "radikala kurder" och den Djupa Staten i USA. Meddelandet är klart, Syrien är ett suveränt land och det kurdiska frågan är en rent intern fråga.

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram