Nu kan inte ens en svensk partipolitikkramare missa vad det är som händer!!
Europa bör etablera sig som en oberoende aktör på den internationella arenan, snarare än att liera sig med USA eller något annat land, sade Tysklands utrikesminister Sigmar Gabriel till RT, när han förespråkade "en ny politisk avspänning" med Moskva.
"Vi har partners och allierade, amerikanerna bland dem - men vi är en kontinent som måste också se till att vi inte bara är en bilaga till internationell politik," sade Gabriel.
Han argumenterade för att Europa främst har inriktat sig på inrikes frågor sedan andra världskriget och under tiden lämnat den internationella arenan som en fråga för USA. Tiderna har dock förändrats och "det är inte nyheter" för Tyskland att världen har blivit multipolär, tillade han.
"Tidigare har vi ofta sagt att global politik är vad amerikanerna bedriver. Om något går fel, kommer vi att klaga. Men jag tror att vi måste hitta vår egen röst. "
"Jag är ganska övertygad om att vi behöver en ny politisk avspänning med Ryssland, trots att vi på grund av Krim och Ukraina har en svår konflikt. Vi kommer inte att lösa många problem över hela världen utan att samarbeta med Ryssland, säger Sigmar Gabriel.
Han påpekade vikten av Minsk-överenskommelserna för att lösa Ukraina-krisen, och Gabriel lovordade Rysslands president Vladimir Putins nyligen tagna initiativ till att skicka ett FN-fredsbevarande uppdrag till berörda områden i Ukraina för att säkerställa säkerheten hos OSSE-observatörer som är stationerade här.
"Vi kanske inte håller med om uppgifterna i uppdraget. Men det skulle vara vansinnigt att inte sitta vid förhandlingsbordet för att diskutera idén och dess genomförande " , sade ministern och tillade att om man som ett resultat av detta uppdrag uppnådde en fred, då "måste vi börja prata om att upphäva sanktioner " som infördes mot Ryssland av EU - han glömde nog att säga att det var den Djupa Staten i USA som införde sanktionerna eftersom det var Europa som betalade priset och den Djupa Staten som tjänade på dem..
Vidare sade Sigmar Gabriel att Tyskland är redo att stödja Ryssland, USA och Kina i ansträngningar för att lösa den långvariga krisen på Koreahalvön. Vad gäller den iranska nukleära överenskommelsen är Tyskland redo att säkra upp avtalet.
"Tysklands roll är att se till att Irans kärnvapenavtal inte faller samman", säger SIgmar Gabriel och vidare:
"Jag tror att Angela Merkel gjorde ett stort misstag när hon vägrade att backa upp tanken på en universell grundinkomst. Det är något som vår nation behöver. Då skulle jag kunna berätta för de samhällen som ser en våg av flyktingar: "Vi kommer att kompensera dina utgifter för flyktingar och kommer också att ge samma belopp för våra egna medborgare." "
Rädda sig själv först och främst uppenbarligen och fortfarande även om det tvingas i rätt riktning.
Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.