Ett riktigt festmissiv för Knesset kan vi nog anta utan större vidlyftighet..
Så vi gissar att man inte kommer att sitta stilla på händerna medan rebellstyrkorna förskansar sig i fickor, så att den Djupa Staten ges tid till att etablera en politiskt trovärdig problemformulering som gynnar den Djupa Staten.
I det nu innevarande och akuta läget är alltså den Djupa Statens problem främst ett informationshanteringsproblem - man vet alltså inte vilka individer inom "rebellrörelsen " som vet vad och hur den för den Djupa Staten skadliga informationen skall förhindras att nå ut till omvärlden, så man försöker att köpa sig tid till en viss rörlighet i manövern - handlingsfrihet.
Man måste alltså hålla liv i kulissen om "kriget mot terrorismen" för att inte böckerna skall stängas och ett bokslut upprättas, vars ovillkorliga innehåll kommer att belysa skuldfrågan i vad som nu är.
Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.