Moralhaveristen Jonung

2017-08-24

Jonung skall bara hålla näbben! Han var minsann inte så karsk på Almedalen 2008 på ett seminarium han höll i, när diskussionenen en ren "slump" kom in på tillväxtkrav beroende på räntekostnadstillväxt i ett skuldmättat system med ett betalningsmedel bestående av räntebelastade skulder.

Vi kan väl säga som så att han uttryckte att han förstod problemet men inte vad man skulle göra åt det och på motkommentaren - att det gör ju att målsättningen är att behålla systemet framför befolkningen - så hade han inget svar alls. Men jag såg att han såg att jag förstod.

Så nej Lars Jonung, du har inte varnat för vad som komma skall genom att upplysa om vilka fundamentala mekaniskt funktionsmässiga utvecklingsgrunder som finns till det valutafinansiella systemet!

Du och Magdalena är lika goda kolsupare och moralhaverister och ni kommer inte undan att förtjäna er visdom i detta!

Nationalekonomen Lars Jonung läxar upp finansminister Magdalena Andersson (S) rejält. Hon borde fasa ut ränteavdragen och ta lärdom av Kjell-Olof Feldts misstag som ledde till finanskraschen i början av 1990-talet, anser Jonung.
svd.se

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram