Just nu och därför inte heller särskilt otippat!
Israels relationer med Iran har varit ansträngda i årtionden. Benjamin Netanyahu, den israeliska polariseringskapande ledaren för den judiska staten motsätter sig häftigt 2015 års nukleära överenskommelse som införde begränsningar i Irans kärnkraftsprogram i utbyte mot att häva sanktionerna.
I tidigare offentliga uttalanden, hävdade den israeliska PM upprepade gånger att Teheran försöker utplåna Israel och utgör ett hot mot Europa och västvärlden. Vad nu Israel skulle spela för roll för västvärlden ur något positivt perspektiv?
Tidigare i veckan, USA: s president Donald Trump, som tidigare kallade Iran som ” terroriststaten nummer ett” beordrade en översyn av kärnkraftsöverenskommelsen. Ryssland har tidigare uttryckt oro över Washingtons politik gentemot Iran, samt säger att det inte är hållbart med en märkning som en ”terroriststat.”
Så nej, USA kommer inte att backa upp Israel med tiden.
Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.