Iraks Olja - Ingen Annans

2017-02-20

Och eftersom det är meningslöst att med militära medel försöka tillgripa kontroll över ryska strategiska naturresursflöden och detta är någonting som inte Vita huset numera har som möjlig ambition, så kommer då följdriktigt nästa steg i den förändrade amerikanska utrikespolitiken.

Den amerikanska försvarsministern Jim Mattis har anlänt till Bagdad på ett oanmält besök, enligt uppgift för diskussioner om att besegra gruppen Islamiska Statens terrorister. Han sade tidigare på måndagen att den amerikanska militären är inte i Irak "för att tillgripa någon olja."

"Jag tror att vi alla här i detta rum vet , att alla av oss i Amerika, har i allmänhet betalat för vår bensin och olja hela tiden och jag är säker på att vi kommer att fortsätta att göra det i framtiden," berättade Mattis för en liten grupp reportrar som reser med honom, medan de diskuterade sina bästa mål för resan, rapporterar Reuters.

"Vi är alltså inte i Irak för att tillgripa någon olja", betonade han.

Vilket alltså implicit på diplomatspråk innebär att det skall i så fall inte någon annan heller göra.

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram