Detta har vi lite svårt att förstå faktiskt, det finns inget svenskt folk, men det framhärdas från lite olika håll att det finns ett judiskt folk, trots att det inte är möjligt att "bli jude" om man inte är religiös, vilket förefaller vara ett närmast klassiskt exkluderingsbeteende?
Sedan tycks ännu mer märkligt att i ljuset av att människor bara kan existera som individer - eftersom den egna känsloupplevelsen är unik - och religion således helt enkelt måste vara ett beteende byggt på en hos individen etablerad tankeföreställning, så kommer då krav på likabehandling trots den egna uppvisade viljan till särbehandling?
Det måste i detta och andra fall därför fall vara upp till individen själv att kalla sig det ena eller andra och inte upp till någon annan!
Hur hänger detta egentligen ihop och varför får man inte diskutera detta?
https://www.youtube.com/watch?v=9Mkv5AwZpQQ
Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.