Om ryssarna verkligen ville skada och misskreditera kuppmarionetten och nuvarande presidenten Porky Petrodollarschenko, skulle de ha arbetat ihärdigt för att se till att mördaren och krigsförbrytaren Poroshenko faktiskt blev tilldelad fredspriset. Det skulle ha varit ett bättre bevis än något annat för världen, att vara en självbelåten, korrupt, krigshetsande Anglozionistmarionettpolitiker är det säkraste sättet att få denna värdelösa opinionsbildningsutmärkelse.
Eller som Anglozionistmedierna därför uttrycker saken - eftersom efter att ha tilldelats till Barack Obama, EU, och otaliga diktatorer och terrorister och andra moralhaverister, är Nobels fredspris bara så prestigeladdat att Putin bara inte kunde kunna låta det gå till Poroshenko. Det skulle vara en utrikespolitik katastrof för Kreml!
Jorå serru...att listorna är hemliga, säger ingenting alls om att detta är ren opinionsbildningskit - precis som vanligt som allt annat som har det minsta med Sverige att göra.
Kan någon gissa varför det är så tyst utifrån om Sverige.....
Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.