Obomba har ju verkligen varit en anmärkningsvärd humanist och filantrop samt har gjort stora insatser för delar mänskligheten...de som äger det militärindustriella komplexet.
Åtta raka år av krigshets kommer nu till ett slut som USA: s president, Barack Obama tackade för sig med sitt «farväl till nationen» tal denna vecka, som fjäskande amerikanska opinionsbildningsmedier döpte sin valbilaga till.
I själva verket, Obamas utgående litania borde ha fakturerats som ett «farväl till vapenindustrin,» utan tvekan gjord av en av de mest krigförande presidenterna som någonsin har ockuperat Vita huset.
Endast i undantagsfall, vilket är ett normalfall i Sverige och i ett av vanföreställningar präglat Amerika, skulle en sådan skadlig paradox presenteras som något präglat av heder och sentimentalt.
Obama, den fyrtiofjärde ( 44:e) av USA: s presidenter, må ha varit den första svarta president och vinnare av Nobels fredspris under sitt första år i regeringsställning under 2009. Men bortsett från dessa tvivelaktiga utmärkelser - som förespråkats av förment liberala Hollywoodkändisar och medieförståsigpåare - hans faktiska prestationer på kontoret är ett moras av blodig skam.
I stället för att lämna amerikanska utländska krig bakom sig som han hade lovat redan 2008, expanderade Obama på sin föregångare George W Bushs kriminella utländska interventioner. Minst sju länder - Irak, Afghanistan, Pakistan, Libyen, Syrien, Jemen och Somalia - har rutinmässigt Obombats under Obamas vaktpass som USA:s Commander-in-Chief. Det är ett motbjudande rekord.
Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.