Jag erkänner att jag faktiskt anser att man får vara bra seg i skallen för att inte förstå vad som faktiskt alltid varit.//G.C.
"Det som skiljer en primitiv från en väl utvecklad diktatur är hur skickligt diktaturen lurar sitt folk till att lyda alltså hur mycket våld diktaturen måste använda för att påtvinga folket sin vilja. Exempelvis DDR var tvunget att avrätta de mest olydiga. Folkhemsdiktaturen Sverige bygger på otroligt skicklig propaganda, på "skolplikten", på svenskens inneboende förtroende för 'staten', att Sverige sedan WWll haft fred och exportmarknader samt att diktaturen låtit Svensken få det rimligt bra materiellt sett. Emellertid, nu när ekonomin kommer försämras, vanligt folk får det sämre samt det blir uppenbart att 'Staten' har en agenda som skiljer sig från Svenska Folkets, blir problemet avseende Folkhemsmedia är att de tvingas nu ljuga mer och mer groteskt för verkligheten blir mer och mer absurd. Alltså har vakna och tänkande Svenskar bättre och bättre chanser att inse hur Sverige fungerar i realiteten.
Det är ohyggligt hemskt att behöva ta sig an ens tanken att Sverige är offer en väl maskerad statskupp. Att Sverige har urartat till en diktatur. Fascistsverige modell September 2016.
Fritjof (Västerbotten)"
https://www.facebook.com/arvid.hallen/videos/1320958344605109/
Titta på inslaget som börjar vid 29 minuter. Jag tror knappt mina ögon.
Grunden för en fungerande public service är att man är saklig och oberoende. Här väljer man, häpnadsväckande nog, att ta en egen politisk linje. Aktuellt reducerar sig till en statligt finansierad ledarsida. I och med det skjuter man sin egen raison d'être i sank.
Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.