Wallenberg, Soros & AftonBladet Anno 1998

2016-08-23

Det var då det.

Det är lustigt hur lite som - inget alls närmare bestämt - nämns i den med ägardirektiv påhängda fria och oberoende media som beskriver den alltid föränderliga verkligheten om den information som kommit fram om ytterligare en ny förändring som denna individ enligt egen utsago genomgår - den till att uppleva sig själv som en skapande Gud.

Lite korkat att tro sig behöva pengar för det kan man ju tycka, men det är givetvis bara en fråga om perspektiv, och sådana finns det många utav.//G.C.

" Bilden av finansmannen George Soros har genomgått en påtaglig förändring sedan han för drygt fem år sedan blev ”Soros” med hela det svenska folket. Då var han den hänsynslöse finanshajen som inte bara hade knäckt svenska kronan, utan även det brittiska pundet. Nu är han filantropen som skänker stora pengar till olika utvecklingsprojekt i Östeuropa. Han är också kapitalisten som har börjat tvivla på den oreglerade marknadens välsignelse.
I Sverige möts därför den nye Soros med stor respekt, även från dem som var hans fränaste kritiker under finanskrisens dagar.
Och när den 68-årige exungraren nu kommer till Sverige för ett fyradagarsbesök är det många som vill träffa honom. Trots att han under senare år uppfattats har gjort sig känd som drogliberal väntas bland annat middag med det svenska kungaparet. George Soros kommer också att hålla föreläsningar på Sipri och på Handelshögskolan.
En annan som ska träffa Soros är Peter Wallenberg. För trots sin nya inriktning är George Soros först och främst finansman. En tydlig påminnelse om detta kom i vintras när Moskvabörsen gjorde en djupdykning efter ett rykte om att Soros var på väg att sälja ut."

http://wwwc.aftonbladet.se/…/9806/11/telegram/inrikes68.html

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram