Ett Varv Till

2016-08-22

Vi har tjatat om det till leda, men vi ta det ett varv till:

En talesman för det Tyska inrikesdepartementet sade den nya planen skulle diskuteras av parlamentet på onsdag och presenteras av ministern på eftermiddagen . Han avböjde att ge några detaljer om innehållet.

Folk kommer att krävas på för att lagra tillräckligt med dricksvatten för fem dagar, enligt planen, skriver alla tidningar.

... dessa säkerhetsåtgärder kräver att människor "på lämpligt sätt förbereder sig för för en utveckling som skulle kunna hota vår existens och som inta kan kategoriskt uteslutas i framtiden", citeras rapporten som säger.

En annan prioritet bör vara mer stöd för de väpnade styrkorna, tillade den.

Tysklands försvarsminister sade tidigare denna månad att landet låg i "hårkorset av terrorism" och tryckte för planer för militären till att utbilda sig tillsammans med polisen för att förbereda sig för eventuella storskaliga militanta attacker.

Anglozionisimperiet genom USA:s utrikesdepartement med benäget bistånd av bland andra Sverige, har alltså genom åren använt olika typer av Takfiri galningar i många krig (Chechnia, Bosnien, Kosovo, Afghanistan, Irak, Iran, Jemen, etc.) i vad som kan kallas "fotsoldater för Imperiet".

Det enda som möjligen ändras är etiketten på dessa krafter som verkar under namnet som: "frihetskämpar" eller "måttlig opposition", men de är fortfarande i själva verket endast al-Qaida eller ISIS, och i slutet av dagen, de är alltid en och samma modell : Takfiri galningar, som förvaltas av den västra hemisfärens specialstyrkor, som betalas med Wahabi (Saudi) pengar och som är engagerade mot alla dem som vägrar att böja sig för Anglozionistriket. Ja och jo, givetvis inte sällan administrerat av Open Societykopplade organisationer för fred och demokrati utveckling.

Politiska trovärdighetsskäl har tvingat USA att engagera sig i ett låtsaskrig mot Daesh - tillsammans med sina lydstater givetvis, som Tyskland och Sverige - bara för att det inte ser så särskilt bra ut när 911 false flaggan - som skapade efterfrågan på kriget mot terrorismen där Sverige deltar - skylls på al-Qaida, medan USA, Tyskland och igen Sverige, samtidigt använder all sin kraft för att stötta upp, organisera, skydda och hantera samma al-Qaida och ISIS - idioter.

Så bortsett från lagring av tillräckligt med mat och vatten i 10 dagar; att stödja militären; skydda sig från "ett hot mot vår existens," är allt fantastiskt och Merkels invandringspolitik har hjälpt något till det bättre? Ungefär som i Sverige då alltså, av någon lustig eller inte så, lustig anledning.

Vi frågar oss - vad vet de, eller vad är det som de tror att vi inte begriper? Eller är det helt enkelt bara mer spridning av skrämselpropaganda eftersom "En nation i skräck är ännu lättare att påverka och kontrollera."

13939373_10208693850638479_2690962193661102194_n.jpg

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram