Den i de svenska presstitutionsmedierna Anglozionistiske hyllade hjälten Michail Chodorkovsky - som beämpar Vladimir Putin så tappert - hamnar allt längre ut på på det sluttande plan som består av ruttnande nattgammal is i ljuset av verkligheten.
Vi inser naturligtvis att Anglozionistmaffian nu är mer pressad än någonsin tidigare.
Den ryska riksåklagarens kansli har skickat dokument till Interpol som kan få den tidigare oligarken Michail Chodorkovskij att sättas på en lista av internationellt efterlysta över anklagelser om delaktighet i mordet 1998 på en sibirisk stads borgmästare.
" Den ryska riksåklagarens kansli fortsätter sitt samråd med Interpols organ över att förklara Michail Chodorkovskij internationellt efterlyst eftersom denne man är misstänkt för att ha organiserat mordet på Neftyuganks borgmästare 1998 ," sade chefstalesmannen för byrån, Aleksandr Kurennoy, för TASS på tisdagen. " Hittills har endast en del av de begärda handlingarna lämnats till Interpol, men inom den närmaste framtiden kommer en extra uppsättning av papper att skickas till Lyon ."
Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.