Riggade Toner

2016-05-16

Jag ler lite över denna artikel och de som har talat med mig de senaste dygnen kommer naturligtvis att le också över denna artikel, vars innehåll låter som en transkription av mig i ett telefonsamtal, med tillägget att det faktiskt skulle kunna kunna finnas en pedagogisk poäng att göra i saken, med avseende på att befolkningarna som röstade uppenbarligen tyckte att Rysslands bidrag verkligen var bra och att det därigenom också framgår för de Europeiska befolkningarna hur tingens ordning egentligen är beskaffad - hos dem själva, men även för den ryska befolkningen och dess sammanhållning relativt Europa.

Hur som helst, Saker på saken:

Jag har aldrig haft något bra att säga om Eurovision. Jag skulle kunna berätta för alla varför jag hatar den skit som människor idag tänker på som "popmusik". Men eftersom Paul Joseph Watson gjorde en speciell video som uttrycker ungefär samma känslor som jag har, kommer jag att ge honom ordet:

Så det inte kommer att överraska dig att jag inte ger ett dugg för Eurovision. Men i det här fallet verkar det som vårt ärorika Europa beslutat sig för att lära Putin en lektion en gång för alla och beslutat att tilldela 2016 års Eurovision till en Ukie-Krimtatarisk sångerska (?) vid namn Jamala och hennes låt "1944", som du kan se här , inklusive texterna.

Låt oss vara tydliga, detta är precis samma slags småaktiga "fuck you" till Ryssland som polackerna gör när de förstör monument av sovjetiska soldater som befriade dem från nazisterna eller när Ukronazis sprängde elstolpar på Krim: no big deal, men med en tydlig avsikt att försöka förvärra det för ryssarna.

Jag välkomnar dessa ansträngningar. Av hela mitt hjärta.

Jag har alltid tyckt att det pinsamt att ryska sångare (jag skulle inte kalla dem "artister") deltog i denna imbecilla uppvisning av kitsch och dålig smak och jag tror att de ryska medierna kommer att skämmas för att ha vilselett det ryska folket att tro att ryska tävlande i år skulle ha en chans i helvetet att vinna (de ryska reportrar som sände detta nonsens vet mycket väl att, precis som skönhetstävlingar, Oscars, Cannes Festivalen och alla andra kumpankapitalistiska pseudo-kulturella tilldragelser - alla dessa händelser är riggade , alla erbjudanden har betalats för sedan månader före evenemanget, och integriteten av det hela är i nivå med proffs - brottning). Så jag hoppas verkligen att den här gången kommer ryssarna att ta detta småaktiga "fuck you" som en rejält slag i ansiktet. Eftersom en smäll kan väcka dig och få dig att återfå medvetandet.

Vad gjorde att Ryssland förväntade sig någonting av att delta i byfånerierna ?! Verkligen! Det finns gott om fantastiska musiktävlingar och festivaler runt om i världen varje år. De omfattar klassisk, barock, etnisk, folk, rock, jazz och andra genre. Och ryssarna gör fantastiskt bra ifrån sig alla dessa sammanhang. Så vad i all världen ska Ryssland göra på tramsiga Eurovision och vad gjorde att ryssarna förväntade någonting av Europa - stående ovationer kanske?

I denna affär, alla fick vad de förtjänade. Européerna fick en känsla av sin enorma kulturella makt och sociala betydelse. Jamala fick en lönecheck och hennes 5 minuter i rampljuset. Ryssland fick en mycket välförtjänt lektion i Europeiskt hyckleri.

Under 2017 tror jag att det är Pussy Riot som ska få Eurovision priset. Kanske för ett gemensamt utseende med Conchita Wurst, i en sång som beskriver hur de moderna ryska Gulag fylls med homosexuella martyrer omgivna av taggtråd, vakttorn, rabiata homofobiska vakter, tyska Schäfrar och antisemitiska ortodoxa präster.

Den konstnärliga värdet av en sådan låt skulle vara absolut enormt.

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram