BoJ

2016-04-25

De kanske inte inser det ännu, men Japan Inc. VD:arna arbetar alltmer för en och samma aktieägare som inte liknar något annat. "Landets centralbank"

Vadå exit? Som Goldman sade i sin senaste not igår som "förutspår" att Japan kan avslöja helikopterpengar så snart som denna vecka, sade den skändliga Cephalopoden att BOJ har helt enkelt ingen utväg längre, och kommer att fortsätta att köpa risktillgångar i en allt snabbare takt tills det hela kommer trilla omkull.

Som till sin kärna, är allt som centralbanksverksamhet handlar om: att bevara förtroendet och ingripa opinionsbildningsmässigt för att se till att aktiekurserna och bolånen inte kraschar. Detta som för flera år sedan var "konspirationsteori". Det är nu konspirationsfaktum utan en monetärmekanisk koppling.

Vid någon tidpunkt, har detta charaderande kommit till sin slutsats. Det blir inga mer intäktsgenererande tillgångar och om regeringen avser att helt enkelt betala en skuld (en bindning) och köpa den med en annan skuld som de också skapar (skuldfiat pengar) för rena sakens skull och hålla pyramidspelet levande (det vill säga utfärdande av skuld för det enda syftet att vidmakthålla QE - effekten finansiell tillgångsprisinflation), så finner ni tillvaron av en "misslyckad stat" precis runt hörnet.

They may not realize it yet, but Japan Inc.’s executives are increasingly working for a shareholder unlike any other: the nation’s money-printing central bank.
bloomberg.com

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram