Dani M, Nudelman & Kommunikation

2016-04-12

Nudelman i farten igen, genom AB, om duckande för frågor och undvikande av kommunikation.

Jag har själv haft den - mycket - tvivelaktiga äran att bli utnämnd till varandes nazist av Nudelman själv på dennes - iofs undermåliga men ändock - blogg (som av en händelse dessutom är stängd för kommentarer) vilket naturligtvis förundrade mig en hel del och jag sökte därför kontakt med Nudelman, både via mail och här på FB, för kommunikation om dessa mycket besynnerliga påståenden.
Hans förståelse av mig stämmer nämligen inte med min förståelse av mig själv, och på något sätt så tycker jag nog att jag borde veta det bättre än någon annan.
Och till ingen del mindre så för att vi mig veterligen aldrig har träffats.

Inte helt oväntat så uteblev respons totalt, och att äga ett beteende man anklagar andra för är både hyckleri och gravt självbedrägeri, vilket är mycket skadligt för både individ och samhälle.

Men när som Nudelman, nättext eller irl prat, mig kvittar det och jag är inte svår att få kontakt med, helt garanterat. Smiley smile
Jag har - precis som AB sökt Dani M åt dig - sökt dig åt mig och de andra från De Fria som så frikostigt benämndes med samma epitet, bara betydligt längre än tre dagar.

Men De Fria har tiden med sig och det är inte alltid som man har en blå plastmapp och en känslostyrd nedvärderande kommentar att ta skydd och dölja sig bakom när ens skriverier kommer ikapp en.

Om man nu kan kalla det för skydd, för vidare effektivt som döljande av sin ovilja till kommunikation med en av de som enligt hans oredovisade sakargument är nazister var det väl i ärlighetens namn inte.

Det ska tilläggas att det kan vara anti-semit i stället för nazist, jag kommer inte riktigt ihåg och orkar inte leta upp det, men det är också mycket möjligt att det var båda.

Sådant brukar inte självbedragna hycklare vara för goda för.

Så till ett par riktiga idiotier ur länken;

"Vidare i citatet: (…det är) ”samma människor som kontrollerar Israel och stort sett hela bankväsendet i världen. I det här fallet familjen Rothschilds” - Upplever du i dag att judar kontrollerar ”i stort sett hela bankväsendet”? Är familjen Rothschilds en stor maktfaktor där menar du i dag?"

Ja, familjen Rothschild är en stor maktfaktor inom bankväsendet idag.
http://thefreethoughtproject.com/rothschilds-prove-elite-…/…
Frågor på det?
Någon?

De kallar sig även för judar av någon för mig okänd anledning, även om jag antar från att den är religiöst betingad, men det kan naturligtvis vara fel av mig.
De kanske har en annan anledning och jag anser det fullständigt jävla ointressant vad folk kallar sig för, men deras beteende i maktposition(er) är INTE ointressant, liksom själva mekaniken bakom pengaskapandet inte heller den är utan intresse.

Hur som helst så kallar de sig tydligen för judar, och på något mycket märkligt sätt så tycker tydligen Nudelman att det berättigar till frågan om Dani M tycker "judar kontrollerar "i stort sett hela bankväsendet"."

Tja, inte vet jag om Rothschild kontrollerar "i stort sett hela bankväsendet", men om de gör det, så är det ju faktiskt helt uppenbart att bankväsendet isf kontrolleras av judar.
Inte så många kanske, men tydligen tillräckligt många iaf.

Och inte ens med den mest formaterade viljan i världen kan man säga att Rothschild är en obetydlig spelare inom bankväsendet, men om han styr i stort sett hela kanske inte är en så intressant fråga att man behöver söka svar på den?
Där kan man ju misstänka en viss formateringsinverkan om så är fallet, men jag för min del finner den frågan väldigt intressant.
Och det har alltså inte ett piss med att göra om huruvida de kallar sig för judar eller inte.

Rothschilds kopplingar till den Judiska staten Israel är det bäst att googla innan det försöks dödas med tystnad, så medvetenheten om  vilken information som faktiskt är allmänt tillgänglig idag finns innan imbecilla försök till förringande omständigheter och bortförklaringar som verklighetsbeskrivning görs.

Detta Israel som f ö - som av en slump givetvis - effektivt stänger av Afrikas enda landförbindelse med annan landyta med sin gräns mot Egypten.
Banker och naturresursflöden har även de sina kopplingar.

"Du har delat bilder från Partiet de Fria på din Instagram - har du tagit bort dessa bilder?

Vad är din relation till Partiet de Fria? Sympatiserar du med dem i dag?"

Först och främst så är det inte längre ett parti, utan en folkresning/rörelse och heter numera endast De Fria.
Men det är bara några månader gammal förändring, så det är lätt att förstå hur det kan förbises när man gör research om det man ska yttra sig om.

Sedan är det ju intressant att notera att ingenting nämns om varför det tydligen skulle vara så dåligt - eller farligt? - att dela något som kommer från De Fria.

Det är bara dåligt - farligt? - utan motivering eller förklaring som av en slump, och jag skulle väldigt gärna få svar på vad det skulle kunna vara.

Eller De Fria är såpass välkända hos den stora massan att det inte behövs skriva dem det på näsan, för vi har ju trots allt en mycket upplyst och medveten befolkning genom bl.a. ABs och Nudelmans bländande insatser och försorg?

Så kan det naturligtvis vara.
//G.C.

Inspelningen av TV4:s ”Lyckliga gatan” skakades av anklagelser om antisemitism mot en av artisterna. Artisten Dani M har duckat frågor kring turbulensen i flera år,…
aftonbladet.se

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram