Kärnan i detta tycks vara att vi lever och uppfostrats av den dolda staten genom "Falsk Bekräftelse", alltså där vi som individer i detta förljugna kollektiv från första stund blir "Falskt Bekräftade" när vi gör just det som institutionerna vill att vi skall göra, när vi gör det som Politiskt Korrekt anses vara det "rätta"!
Detta görs genom en rad olika verktyg för att förblinda och vilseleda vår inneboende kraftfulla potential, där t.ex. reduktionism är ett av de kraftfullaste verktygen som använts inom samhällets så kallade Universitet och Högskolor.
Därav denna ovilja att enkom begrunda vårt endaste gemensamma problem världen över, att de privatägda bankerna styr oss allt och alla med sina räntebärande skulder.
Det är alltså busenkel mekanik ATT förstå, men just pga av denna "Falska Bekräftelse" som ger oss en i grunden falsk självbild liksom förståelse av vår omgivning och det samhällssystem vi är en del av så är det så att väldigt få individer förmår frigöra sig från dessa bojor och ifrågasätta sin nuvarande identitet, position, prestige, och ranking i ekorrhjulet, ja t.o.m. svårt för dem på den lägre rankingen!
Därav denna ständiga förnedring av dem som påtalar det uppenbara, som i grund och botten bara vill hjälpa dig ur dessa bojor som "Falskt Bekräftelse" innebär - att vi blir "Falskt Bekräftade" av beteenden som i grund och botten INTE är ditt genuina jag - märk väl dock att vad du gör är att förnedra dig själv och dina nästkommande, så res dig nu upp, ty idag är första dagen av resten av våra liv!
Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.