Stegvisa åtal och förtryck är effektivt när etablissemanget vill undvika direkt konfrontation med en befolkning. Försök att rycka upp en miljon människor på en gång, och du kommer att ha ett omedelbart uppror i dina händer. Ryck upp en miljon människor en åt gången, eller små grupper på en gång, och folk vet inte vad de ska tro eller hur de ska svara. Vi har sett allt detta förut i den passiva sublimeringen av tidigare samhällen, men om nu sådana överträdelser införs på frihetsrörelser eller befolkningen i stort, då kommer många att anta attityden att det inte är mycket kvar att förlora.
Vid stora delar av uppkomsten till vad som senare skulle bli den sovjetiska imperiet, påbjöd Vladimir Lenin - han som fick pengar av den svenske högerledaren Arvid Lindman på Stockholms central just för detta ändamål - skapandet av en nationell inre armé som kallas "tjekan."
I Sverige har vi idag en fortfarande lite mer subtil variant av åsiktspolis som skall hålla alla inom åsiktskorridoren - anförd av Mona Sahlin. Tjekan tilldelades dock ganska snabbt mycket omfattande polisbefogenheter med uppdrag av störningar och eliminering av alla former av oliktänkande inom det kommunistiska systemet. Lenin inledde vad som senare skulle bli känt som den "röda terrorn", där nästan varje ryskt befolkningscentrum hade ett etablerat tjekakontor för verksamheten som bestod av att med hjälp av övervakning, infiltration, nattliga räder, fängelse, tortyr och avrättning tysta opposition till den myndighet som utgjordes av "staten."
Några av dessa människor var aktiva rebeller, några var frispråkig politiska motståndare och till och med journalister (vi skänker en stilla tanke åt Peter Wolodarski och hans vänner idag), andra var bara genomsnittliga medborgare felaktigt anklagade av grannar eller personliga fiender, givetvis, vad annars, om människor kunde vinna allra minsta egen nytta på sådant beteende. Tjekan skapade ett samhälle av rädsla och misstänksamhet där ingen människa kunde vara att lita på och ytterst lite kritik uttalades av någon mer än möjligen som en viskning någonstans i förbifarten, inte ens i sitt eget hem.
Det är viktigt att notera emellertid, att dominansen av tjekan etablerades inkrementellt, inte allt på en gång - grodkokning brukar det numera kallas.
Ombud för den så kallade "staten" började sin "utrensning" av den egna - nåja, det fanns givetvis fler underliggande syften från det gamla vanliga hållet som en del i den större geopolitiska agendan - ryska befolkningen, genom att rikta in sig mot särskilda grupper ett lämpligt antal gånger och på så vis arbetade sig igenom medborgarna i en exponentiell takt, alltså att flytta speltrycket både parallellt och sekventiellt. På så vis att det inte skulle uppfattas som för mycket, vilket då skulle kunna leda till revolter. Tänk på att det hela bygger på att människor skall tro att de själva saknar förmåga till att påverka någonting. Om människor tror att de kan påverka så kommer de att agera.
De mest intelligenta, effektiva och farliga aktivisterna och rebellerna var tilltänkta för destruktion först, eftersom de representerade en typ av ledarskapsmekanism genom vilken resten av befolkningen kunde mobiliseras eller få inspiration. Mer ofarliga organisationer (som kristna kyrkor och bönder på landsbygden) förföljdes som fokusupprätthållande bakgrundsljud medan den politiska utrensningen pågick på annat håll.
Genom denna inkrementalism, kunde de så kallade kommunisterna praktiskt och enkelt utrota ett stort antal potentiella motståndare utan att resten av ryssarna gjorde invändningar. Den allmänna befolkningen var helt enkelt tacksam för att ögat hos tjekan inte hade vänt sig mot dem själva, och så länge som det var någon annan grupp människor som saknade samband med deras dagliga liv, som försvann på natten, så kunde de hålla ner huvudet och deras munnar förblev stängda.
I själva verket, alla korrupta regeringar utfärdar tidigt teckningsoptioner för gripandet av en handfull av oliktänkande och initierar fängelse på ett mycket offentligt sätt i början, med det uttryckliga syftet att utgöra exempel och verka inspirerande till självcensur i massorna, så att myndigheterna inte behöver satsa stora mängder resurser för att bekämpa ett mer komplext uppror.
Det blir tidigt fängelse för alla möjliga intellektuellt havererade anledningar.
Alltså, många änniskor måste nu börja fundera både på den vidare och den alltmer djupa horisonten, som bild av verkligheten i ljuset av en växande våg av opinionsbildningsskapande falseflagoperationer, skapade av den egna "regeringen" genom ombud, allt för att kunna vidmakthålla den rådande struktur som innebär att bankernas pengar styr den ekonomi som kontrollerar politiken.
Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.