Så vi kan väl inte helt låta bli att ställa frågan om vilka regeringar det då bara kan vara som använder sig av dessa metoder och mot vilka befolkningar och regioner, om dessutom syftet är det gamla vanliga: Kontroll över strategiska naturresurser, betalningsinfrastruktur och betalningsmedel -
Chefen för den ryska hälsoministeriet, Veronika Skvortsova, utesluter inte möjligheten av artificiell förökning av virus i världen. Detta försiktiga uttalande innebär egentligen ett erkännande av det faktum att biologisk krigföring genomförs på planeten.
Så ryska läkare, tillsammans med Rospotrebnadzor, planerar att använda en rad sanitära och epidemiologiska åtgärder för att förhindra spridning av sjukdomar och virus - som Zika, sade chefen för hälsoministeriet.
Enligt henne har problem uppstått åtminstone en gång på två år - först var det Ebola, nu Zika viruset. Ministern konstaterade att systemet för virologi i Ryssland är mycket väl utvecklat. Detta bevisades genom utvecklingen av ett vaccin mot ebola.
http://www.fort-russ.com/…/ministry-of-health-doesnt-exclud…
Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.