Vi undrar försynt hur det kommer sig att så många ekonomer och politiker nu plötsligt börjar adressera att det finns ett grundläggande monetärt mekaniskt problem för samhället med det nuvarande systemet med hur det allmänna betalningsmedlet skapas och med vilket syfte, när det de facto inte är någonting som har förändrats i den saken rent funktionsmässigt.
Det kan rent faktiskt bara vara på så vis att våra politiker och ekonomer antingen är för dumma för att ha varit medvetna om detta, eller så har de faktiskt varit medvetna om detta i sak, men har tyckt sig själva tjäna på systemet så mycket att de hellre har offrat andra människor för den sakens skull.
Båda dessa anledningar till grund utgör den funktionsmässiga definitionen på olämpligt ledarskap och det går inte ens att diskutera.
Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.