Eskalerande Konfliktrapportering

2016-01-27

Häromdagen noterade vi det senaste i internationell och till viss del även svensk press från centralstationen i Stockholm, där ett "gäng" av marockanska invandrarbarn har "tagit över" stationen.

Om du tror på exempelvis The Daily Mail, har dussintals barn i åldern nio till 18, grupperat sig på stationen där de rumlar om i ett berusat tillstånd och attackerar säkerhetsvakter, "antastar" flickor, och "dunkar kvinnor i ansiktet."

Denna i så fall ganska surrealistiska utveckling kommer samtidigt som européer i medierna kämpar tappert för att klara av vad de uppges se som upplösningen av det artiga,snälla kristna samhället i skenet av en störtflod av arabiska asylsökande som flyr det krigshärjade Mellersta Östern.

Många européer uttrycks känna sig som om deras länder har invaderats, i brist på ett bättre ord.

Tjaaaeee, enligt Sveriges Generalmajor och Arméchef Anders Brännström, är att invaderas av flyktingar numera inte den enda invasionen svenskar behöver befatta sig med framgent. Det gäller som bekant att tänka den offentliga lånefinansierade konsumtionen som komponent i den aggregerade efterfrågan:

"Den globala situation vi upplever och som också framgår av det strategiska beslutet leder till slutsatsen att vi kommer att vara i krig inom några år," har Brännström sagt i en broschyr för representanter som deltar i en årlig Försvarsmaktskonferens i Boden nästa vecka.

"Sedan slutet av det kalla kriget har Försvarsmakten fokuserat främst på att ge stöd till internationella uppdrag utomlands, men enligt Brännström har strategin nu ändrats till" förmåga till väpnad kamp mot en kvalificerad motståndare "".

Naturligtvis, med "stigande spänningar i Baltikum," menar dessa bankpaladiner ökade spänningar mellan Ryssland och västvärlden. "Sveriges Säkerhetspolis Säpo sade förra året att det största underrättelsehotet mot Sverige 2014 kom från Ryssland. Tror nån det...

Försvarsutskottets ordförande Allan Widman ekande av Brännströms känslor. "Min uppfattning är att situationen är nu så allvarlig att även Sverige, med mer än 200 år av fred, måste förbereda sig mentalt på att vi kan få våldsamma konflikter i vårt närområde och konflikter som berör oss," berättar han för Expressen innan han levererar följande bedömning av Vladimir Putin och rysk "aggression":

Det kommer förr eller senare en tid då Putin blir pressad politiskt. Frågan är vad han gör i detta tillstånd - om han ber om ursäkt och lämnar Krim, eller om han vidtar andra åtgärder. Vi måste förbereda oss för honom, att han vidtar olika åtgärder som han har visat sig kapabel till tidigare.
Tidigare denna månad, i en undersökning i Dagens Nyheter, visades att nästan tre fjärdedelar av svenskarna stöder återinförandet av värnplikten. I "Försvarsmakten finns för närvarande brist på cirka 7500 soldater, sjömän och officerare - ungefär hälften av den totala organisationen - trots stora rekryteringskampanjer med TV-annonser och reklam under de senaste åren".

Om Brännström är någonting att tro på, kan Sverige verkligen behöva soldaterna. "Man kan dra paralleller till 1930-talet", säger han ju vidare till Aftonbladet, innan han tillade att även om Sverige "lyckades hålla sig utanför" andra världskriget, " är det inte alls säkert att landet skulle lyckas den här gången. "

Nu tar vi oss för pannan ändå..

12645138_10207097276445122_6009084168341338825_n

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram