Rikedom I Skulder aka Skuldvärde

2016-01-20

Naaawh.... i ljuset av att centralbankerna faktisk heller aldrig någonsin har haft någon förmåga att påverka ekonomin eftersom det saknas mekaniska samband mellan styrräntor, inflation och arbetslöshet, så är det på så vis att bankerna alltid har bestämt allt och att den detaljen har påpassligt nog alla tydligen bankstyrde eller obegåvade politiker underlåtit att nämna för sina väljare, det kallas vilseledning och definierar olämpliga ledare. En befolkning som alltså inte alls är tillräckligt upplysta och medvetna om detta, i ett system där bankernas skapade betalningsmedel -pengar - styr den ekonomi som kontrollerar politiken.

Dagens DI

EKONOMI: LÄGET VÄRRE ÄN 2007 ENLIGT TOPPEKONOMEN WILLIAM WHITE
2016-01-20 07:10

STOCKHOLM (Direkt) Det globala finansiella systemet har blivit farligt instabilt och står inför en lavin av konkurser som kommer att bli en prövning för den sociala och politiska stabiliteten.

Det sade William White, tidigare chefekonom vid BIS och numer verksam vid OECD, i en intervju med Daily Telegraph vid World Economic Form i Davos.

"Läget är värre än det var 2007. Vår makroekonomiska ammunition för att bekämpa nedgångar har i stort sett redan använts upp", sade han.

Han sade att skulder har fortsatt att byggas upp under de senaste åtta åren och nu i alla delar av världen har nått sådana nivåer att de kan orsaka skada. Han menade att det kommer att bli uppenbart i nästa recession att många av dessa skulder inte kommer att återbetalas, vilket kommer att bli otrevligt för många människor som tror att de äger tillgångar som är värda något.

William White tror att europeiska banker kommer att få göra stora nedskrivningar och att det kan bli tal om mycket stora kapitaltillskott.

Han sade att centralbankernas stimulanser i de utvecklade länderna, med kvantitativa lättnader och nollräntor, läckt ut till Asien och tillväxtmarknaderna och skapat kreditbubblor och stora dollarskulder där. Detta har gjort att skulderna i tillväxtländerna stigit kraftigt.

"Tillväxtmarknaden var en del av lösningen efter Lehman-krisen. Nu är de också en del av problemet", sade William White.

http://www.di.se/finansiell-information/telegram/?NewsId=3dbdaaf4-58cb-422b-b3dd-7164534466c4

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram