Italien, precis som andra europeiska länder som Frankrike, Slovakien och Grekland, har många gemensamma intressen med Ryssland; intressen knutna till de ekonomiska förbindelserna, turism, säkerhet som naturligt driver mot en gemensam vision för Mellanösternpolitik.
Den Italienska allmänna opinionens samtycke för Moskva har ökat under de senaste 12 månaderna, medan synen på den amerikanska administrationens politik är på den lägsta samtyckesnivån någonsin; dessa är alla fakta som EU noga bör fundera på.
Den 9:e december, Italien försenade ett EU-beslut om att utvidga ekonomiska sanktioner mot Ryssland och kräver en vidare diskussion inom blocket. Detta överraskande drag kom vid ett möte med EU: s sändebud i Bryssel på onsdagen.
"Vi har bett om en diskussion i frågan", säger Tiziana d'Angelo, en taleskvinna för den italienska representationen till EU, rapporterar Reuters.
- See more at:
Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.