Tvärtemot vad man kanske har läst på Anglozionistbasunerna SvD eller DI, så träffade Mario Draghi (men det betyder absolut inte att överstiga) marknadens förväntningar för en deporörelse, genom att flytta 10 bps vidare ner NIRP-dömet till en allt mörkare och mer vitriolluktande terräng i ett desperat försök att få inflationen att röra sig i "rätt" riktning och få ett försprång i det globala valutakriget. Tyvärr var marknaden ute och letade efter mer och så, euron ökade efter tillkännagivandet.
Hur ökningen av den cirkulerande penningmängden i realekonomin skulle åstadkommas så att den skapar de eftersökta prisökningarna, är som alltid höljt i rök och spegelljus.
ECB - policyn har varit mycket effektiv enligt Dråplige Draghi, av det enkla skälet att annars hade allt varit mycket sämre, så vi konstaterar att det faktiskt kunde bli ännu dummare än vad vi kunde tro.
Avslutningsvis:
...så här ser det ut när duvor gråter.
Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.