Efter några raska överväganden, utan att för den skull behöva ha särskilt många fakta i målet, så är följande inte ett i alla fall inte helt orimligt förlopp som vi just har bevittnat via medierna:
Ett, eller flera, SAM - batteri har grupperats på Turkiskt territorium med avsikt att bekämpa Ryska bombinsatser mot ISIS och detta med medvetenhet om att trots radarbelysning från SAM-system så kommer ingen rysk bekämpning att kunna ske av SAM-systemen med mindre än att detta kommer att betraktas som ett direkt angrepp på en ZIONATO-nation.
Turkiets version är att piloterna varnades tio gånger inom loppet av fem minuter om att de befann sig över Turkiet, men att varningarna ignorerades. Två turkiska F16-plan ska ha varit inblandade i händelsen.
Inblandade innebär alltså just bara inblandade, men det beskriver inte på vilket sätt, vilket alltså måste ses som att det utgör själva syftet bakom att använda uttryckets signalvärde - som kan tolkas fritt men som i ett givet sammanhang får en missvisande värdeladdning.
Vem som helst inser dessutom att varningarna ignorerades om ifall piloterna uppfattade att de befann sig i det Syriska luftrummet.
Nedskjutningen fångades delvis på film och turkiska tv-kanalen Habertürk visar bilder på ett brinnande plan som snabbt störtar mot marken.
Enligt vittnesuppgifter sågs de två piloterna skjuta ut sig från det nedskjutna planet. Det är fortfarande oklart vad som hänt piloterna, men en av dem uppges ha tillfångatagits av syriska rebeller, enligt AFP som hänvisar till turkiska källor.
Så med Turkiet som extrainkallar ett ZIONATO - möte i anledning av att bara ha fredat sitt luftrum och med USS Harry S. Truman (CVN-75) det åttonde hangarfartyget i Nimitz-klassen, med anropssignal Lone Warrior på väg in i medelhavet mot Syrien, under befäl av en försiktigt sagt politiskt yvig kapten, som dessutom tycks ha någon slags märkligt politiskt mandat att uttrycka sig å det amerikanska utrikesdepartementets vägnar - vi kommer att leverera fred eller mycket förstörelse, vilket alltså aldrig någonsin är fallet för en fartygschef annars, är det svårt att inte få intrycket av att detta sker med att bakomliggande syfte.
Vi undrar nu därför artigt var Arctic Sea lasten är placerad någonstans?
Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.