2015-11-22

Ashton Carter är inte galen. Hans ord speglar rationellt grundad ärlighet. Planen för miljardärerna i den ekonomiska eliten är för global kaos för att säkerställa att Wall Street, London och Tel Aviv kan förbli oöverträffade som centrum för ekonomisk makt. Ryssland och Kina, är inte blodtörstiga, däremot är USis terrorister just det, men Ryssland och Kina representerar ett verkligt hot mot dessa planer.

"Terror element som ISIL står naturligtvis helt emot våra värderingar. Men andra utmaningar är mer komplicerade, och med tanke på deras storlek och kapacitet, potentiellt mer skadliga ... Vissa aktörer verkar inställda på att urholka dessa principer och underminera den internationella ordningen som hjälper genomdriva dem ... Naturligtvis kan varken Ryssland eller Kina kullkasta den ordningen. Men båda presenterar olika utmaningar för det. "

http://russia-insider.com/en/ashton-carter-insane/ri11337

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram