Så kom det mer öppet varför det rullar dit det lutar:
Rysslands president Vladimir Putin sprängde regeringen för att blunda för USD betalningar i den inhemska oljehandeln.
"Jag skulle vilja nämna en avgörande fråga i utvecklingen av energisektorn och ekonomin som helhet. Det är en fråga om slutligen stoppa användningen av utländsk valuta i internhandeln", sade Putin vid bränsle och energi president provision på tisdag.
Putin ställde frågan till den ryska finansministern.
"Herr. Siluanov är inte bosättningar i utländsk valuta är förbjudet enligt [ryska] lag? Och vad har vi i praktiken? Avgifter för transport av oljeprodukter och råolja i den ryska hamnarna i Novorossiisk, Taman, Ust-Luga, Kozmino, Primorsk och andra - antingen direkt prissatta i dollar, eller i US-dollar på online handelssystem, praktiskt taget i realtid "frågade presidenten.
"Detta är naturligtvis oacceptabelt. Det motsäger direkt gällande lagstiftning. Jag förstår inte vad de regulatoriska myndigheterna tittar på ", tillade Putin.
Putin betonade också vikten av att inte använda den amerikanska dollarn i den internationella handeln, ett mål som har varit på Kremls dagordningen sedan de försämrade relationerna med USA över Ukraina.
"Vi måste allvarligt överväga att stärka rollen av rubeln i bosättningar,. Detta inkluderar även ryska bränsle- och energiprodukter Vi behöver också ökad användning av nationella valutor i transaktioner med de länder som är våra aktiva handelspartner", tillade presidenten.
Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.