Saudi åker söderut

2015-10-09

I en värld med fallande efterfråga på energi - baserat på stagnerande realekonomi grundat på deflation, finns det allt mindre mindre manöverutrymme för de gamla sönderfallande strukturernas funktion.

Och så, som det Whabbitiska kungariket fortsätter att dra ned sin petrodollar staplar i ett sista desperat försök att stötta upp sina finanser och samtidigt värna om både riyal peggen från en skeptisk marknad och Mellanöstern från spridningen av iranskt, shiitiskt inflytande, så är budgetnedskärningar i det kommande, vilket leder direkt till följande fråga: om livsstilen för de vardagliga saudierna hotas av regeringens oförmåga att upprätthålla status quo, vad som händer då med den sociala stabiliteten och vilka är konsekvenserna för den framtida styrande familjen? Aaaah den Kremlsk utlovade destabiliseringen!

Certain features of this site make use of javascript. For maximum benefit it is strongly advised that you switch on javascript before continuing.
THEPARLIAMENTMAGAZINE.EU

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram