Så i ljuset av en i verkligheten redan avgjord konflikt i Syrien om kolvätetransporterande metallrör så kommer då det befintliga ledningssystemet i dagen nu - det som vi känner till som verkligheten.
Saudi, Quatar och Israel kommer inom kort att drabbas av samma strukturella åkomma avseende internationellt stöd för upprätthållande av sina nationella angelägenheter och opinionsbildning.
Washingtons stöd till Ukrainas ledarskap kan komma att ifrågasättas ifall situationen med korruption i landet inte förändras. Denna varning ska ha gjorts av USA:s vice president Joe Biden till president Pjotr Porosjenko och statsminister Arsenij Jatsenjuk, enligt tidningen Novoje vremja med hänvisning till Bidens rådgivare Michael Carpenter.
Korruption och ”kulturella skillnader” bakom USA:s misslyckande i Irak och Ukraina
Carpenter anmärkte även att det blev en hård varning. Enligt informationsbyrån UNN har korruptionsnivån i Ukraina ökat 20 procent på bara ett år.
Läs mera på:
Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.