Inga problem här inte...

2015-09-20

Inga problem här, eftersom vi alla vet att det inte alls är de privata bankerna som skapar det allmänna cirkulerande betalningsmedlet som räntebelastad skuld, som för med sig de krav på evigt den växande skuldmassa som den monetärmekaniska funktionen gör gällande utifrån den ackumulerade räntekostnadstillväxten.

Enklare uttryckt så är det naturligtvis inget problem alls med en evigt växande kostnadsbelastning på en ändlig planet.

Vi inser naturligtvis att jordens högsta privatskuldsättning inte alls har med detta att göra.

Skulderna i världen har skenat till betydligt högre nivåer än före finanskrisen 2007. Det gör ekonomin sårbar, varnar Bank of International Settlements. Sverige är det land i västvärlden där det privata skuldberget ökat snabbast.
SVD.SE|AV ANDREAS CERVENKA | ANDREAS.CERVENKA@SVD.SE

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram