Detta är bara början på ett av många kommande ställen: med den pågående kollapsen av ekonomin, kommer de resulterande handlingar socialt våld endast försämras och kräva fler oskyldiga liv, tills "kollektivistiska materialistiska utopin" slutar som det alltid gör: med ankomsten av en militärkupp eller en fullskaligt inbördeskrig.
Vad som är mest störande är väl hur jämförbart med en öppen krigszonen vad som en gång var ett levande, rikt och vackert land i Latinamerika nu har blivit.
Det är precis vad videon nedan har fångat. I klippet, en demonstration mot Venezuelas dåliga transporttjänster blev snabbt våldsam. Slutresultat: en person död från en skottskada, mer än 80 greps och fyra butiker plundrades på Manuel Piar Avenue i San Felix.
Tyvärr, medan gäckande bankstyrda paradis alltid är ett återkommande tema i synnerhet när de har helt slut på andra människors tillgångar att plundra, blir det som alltid följer i nästa steg långt mindre roande - total social kollaps, med upplopp, inbördeskrig och dödsfall inte långt bakom.
Det gäller naturligtvis inte bara i Venezuela, det gäller även i Sverige och tro mig när jag postulerar att det i detta befolkningsmässigt själsliga syndabockssökande, inte spelar den minsta roll om det finns invandrare eller inte.
Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.