av Matte
När Europeiska Kommissionen i sin Landsrapport Sverige 2015 (publicerad 26:e februari 2015) skrev:
"Hushållens konsumtion ökade dynamiskt med stöd av låga räntor, ökande disponibla inkomster och en expansiv finanspolitik under de senaste åren."
Menade man:
Då privatskuldsättningen ökade på grund av sänkta räntor ökade konsumtionen. Räntorna sänktes så att konsumtion och skuldexpansion (inflation i den finansiella sektorn) kan hålla jämna steg (med tillväxtmål och inflationsmål) för att försörja den ackumulerade räntekostnadstillväxten i landet.
När de sedan i samma stycke på sidan 6 skrev:
"Den offentliga konsumtionen ökar på grund av högre utgifter för integrering av migranter, utbildning och äldreomsorg."
Menade de:
Behovet av nybildade krediter uppehålls även genom ökade utgifter inom den offentliga sektorn. Därmed ökar också befolkningsmängden på sikt, vilket är ett krav för en ökad privatskuldsättning i världens mest privatskuldsatta land.
Denna expansiva finanspolitik och organiska tillväxtspolitik har sin grund i vårat valutafinansiella system. Alltså monetär mekanik; Vad pengar är, hur de skapas och vad pengars medskapade räntekostnad får för konsekvenser.
Det handlar alltså om en ackumulerad räntekostnadstillväxt som enbart kan avbetalas genom nybildandet av krediter. Genom en expansiv finanspolitik, så att säga.
Detta är alltså hela grunden till invandringen och asylmottagandet, då - förutom några andra faktorer (såsom skapad efterfråga på bostadsmarknaden för att hålla bolånebubblan intakt och konkurrens på arbetsmarknaden för att skapa fler vinstmaximeringstillfällen för att tillmötesgå tillväxtmålen) - även krävs ett större humankapital i landet för att kunna, på sikt, framställa ökad skuldsättning i den privata sektorn (som är världens högst skuldsatta), samt ökad konsumtion i den offentliga sektorn.
USA:s ekonomi kräver, för att deras valuta ej skall haverera, alltså en stabil efterfrågan av både narko-dollar och petroleum-dollar (vilket är skälet till involveringen i Mellanöstern) då dessa främst avgör efterfrågan av dollarn på världsmarknaden.
Förutom detta kräver ekonomin expansion i form av ett krig vart fjärde år, enligt flera nationalekonomiska studier. Detta förhållande mellan krig och flyktingströmmar - USA och Sverige emellan - är skälet till det Anders Borg säger som han gör i detta filmklipp från the Peterson Institute.
De tre viktiga områdena för ett imperium att kontrollera är alltså:
Naturresursflödena
Betalningsmedlet
Betalningsinfrastrukturen
Därför att Ryssland tillsammans med BRICS (främst Kina) nu alltså hotar den västerländska bankhegemonins kontroll över betalningsinfrastrukturen genom att anskaffa en ny konkurrerande betalningsinfrastruktur har vi den stor-politiska konflikt - i form av ett kallt krig emellan öst och väst - som vi nu ser idag.
Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.