Marine Le Pen i Moskva - Anti-ryska sanktioner är värdelösa!
De anti-ryska sanktionerna är "värdelös, har ingen effekt och bara komplicerar relationerna", sade Frankrikes mest populära politiker Marine Le Pen på tisdagen i Moskva, där hon möter ryska tjänstemän, inklusive statsdumans talman Sergey Naryshkin
Le Pen säger att Frankrike böjde sig till amerikanska påtryckningar om sanktioner mot Ryssland. Hon antydde att Frankrikes relationer med Ryssland skulle förändras om hon valdes till president 2017. Hon hoppades att Frankrike "igen hittar frihet för att uttrycka av sin ställning och återfår diplomatiska frihet."
Le Pen sade att de franska myndigheternas beslut att stoppa affärerna på Mistral-klassens helikopterfaryg till Ryssland samt förnekandet att närvara vid firandet av 70-års Segerdagen i Moskva den 9 maj var "att rikigt överlämnas till USA: s ståndpunkt. "
— med Peter D-n och 14 andra i/på Kreml, Moskva.
Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.