Grexit i ljuset av BIS och en gaskrans mekaniska funktion.

2015-04-08

SÅ, i kombination med en eventuell veto-försäljning, men naturligtvis i ljuset av den mekaniska funktionen av en gaskran och små vänskapliga möten i Kreml.

Därför slutligen, låt oss inte glömma att detta är Europa, där för knappt ett sekel sedan var det återigen frågan om tyska krigsskadestånd som fick dragkraft på ett då betydligt svagare Tyskland, som ledde till inte bara ökningen av den tyska hyperinflationen och ökningen av den bankfinansierade Adolf Hilter, men kanske ännu viktigare, ledde till skapandet av att alla viktiga organ, det som är den sanna verkställande kommitté som styr världen, den privatbankstyrda Bank of International Settlements, som blev fryst efter krigsslutet, i vars Tower of Basel, varannan månad, icke-valda akademiker nu sitter ner och bestämmer ödet för världen.

Man kan omöjligt föreställa sig vad för utfall frågan om tyska krigsskadestånd kommer att leda till just den här gången.

Vi gissar blygt på att utfallet av valet mellan livet och att få dö skuldsatt kommer att klarna strax för många.

http://www.reuters.com/…/us-eurozone-greece-reparations-ger…

BERLIN (Reuters) - Germany's economy minister branded Greece's demand for 278.7 billion euros in reparations from World War Two as stupid on Tuesday, while the German opposition said Berlin should repay
REUTERS.COM|AV BY ANDREAS RINKE AND GERNOT HELLER

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram