Vilka perspektiv man tar på en betraktelse spelar inte sällan en avgörande roll för bedömningen, så att Världsbanken och Internationella valutafonden (IMF) hjälper biotechligan (som är de själva) att driva det senaste kriget i Ukraina är en överraskning för ingen alls (nästan), så att det som händer i Ukraina nu är djupt knutet till intressen hos Monsanto, Dow, Bayer och andra stora aktörer i giftet livsmedelsspelet kan närmast ses som givet av den natur som de själva så ihärdigt bekämpar
Monsanto har ett kontor i Ukraina. Även om detta inte ropas "skyldiga" ännu från alla hörn, så är det inte annorlunda än den amerikanska militärens vana att placera baser på platser som de vill få politisk kontroll över. Öppnandet av detta kontor sammanföll med närmast markkonfiskation och med lån från IMF och Världsbanken till dessa några av världens mest hatade företag - allt till stöd för sin biotekniskt övertagande .
Tidigare fanns ett förbud mot att den internationella privata sektorn hade markägande i landet - men det hävdes "precis i tid" för att Monsanto få sin agenda i linje med syftet i Ukraina.
I själva verket, en bit av maktspelet av IMF gav Ukraina en $ 17 000 000 000 lån - men bara om de skulle öppna upp för biotekniskt jordbruk och försäljning av Monsantos giftgrödor och kemikalier - a.k.a förstöra en jordbruksmark som är en av de mest orörda i hela Europa.
http://www.globalresearch.ca/ukraine-agrees-to-mons…/5431312
Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.