Har vi inte sett detta förut?

2015-02-06

Eftersom vi lever inom ramen för ett enskilt kontrollerat kreditbaserat system, som har passerat sin skuldmättnadspunkt - a.k.a då den ackumulerade räntekostnadstillväxten precis som skuldtillväxten är, och måste vara, exponentiellt ökande - så står vi ånyo med våra hakor släpande i marken inför de sensationella uppgifterna om att skulderna växer:

Den globala skulden har skjutit i höjden med $ 57 000 000 000 000 sedan utbrottet av finanskrisen 2007, med skulden i förhållande till BNP ystert skuttande till imponerande 400 procent i Japan. Detta väcker vissa artiga frågor om finansiell stabilitet och om detta möjligen utgör ett hot för en annan kris?

Efter finanskrisen 2008 och den längsta och djupaste globala recessionen sedan andra världskriget, var det allmänt förväntat att världens ekonomier skulle deleverage - vilket betyder att minska relativ skuldsättning. Det har besynnerligt nog inte hänt. Istället fortsätter obegripligt nog skulden att växa i nästan alla länder, både i absoluta tal och i förhållande till BNP. Detta skapar nya risker i vissa länder och begränsar tillväxtutsikterna i många.

Som sagt, det är verkligen helt oförklarligt och vi måste gå till Åsa - Nisse och fråga om han inte har någon uppfinning som kan upphäva naturlagarna eftersom det faktiskt förefaller vara dessa som brister, eftersom det är givetvis inte själva systemets inneboende funktion och natur som det är fel på?

Att bankernas vinster är historiskt höga - snedfördelningen av tillgångar lämnas utan vidare kommentarer, samtidigt som det råder historiskt hög finansiell tillgångsprisinflation och samtidigt realekonomisk deflationsbaserad stagnation, måste väl ändå vara en ren tillfällighet, eller som vi brukar säga ett uttryck av slumpen?

Lösningsorienteringens magnificiens lämnar inget att önska i övrigt:

För att undvika en kris, kan regeringarna anlita nya sätt att minska statsskulden som större försäljning av tillgångar, icke-återkommande förmögenhetsskatt och mer effektiva program för skuldsanering.

Med andra ord allt för att bevara systemet fortsatta möjlighet till plundring...

Global debt has soared by $57 trillion since the outbreak of the financial crisis in 2007, with the debt to GDP ratio jumping to 400 percent in Japan. This raises questions...
RT.COM

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram