Grexit or not?

2015-02-03

På grund av vädret och som vi sa också, är vi nu tillbaka på ruta ett, i alla fall ur ett öppet perspektiv.

Med andra ord, absolut ingenting har lösts i Grexitfrågan vilket är par om inte rent av en eagle på hålet för riktningen för Europa. Detta eftersom takten i det grekiska inflytandet nu har brutits och det är förmodligen bara en tidsfråga innan den nya grekiska regeringen medger att detta är, ett faktum i alla avseenden och bara en fortsättning av Pasok / ND regimen där man gör allt vad Europa säger att man ska göra.

Om inte självklart, Tsipras alltså är villig att faktiskt göra sig själv heder för sina före-valet - löften, något som nu skulle kräva en fullständig Grexit från euroområdet, vilket det nu alltså också har blivit klart att Grekland inte alls är beredda att göra i öppen dager.

Vilket således, tyvärr för Grekland, innebär att man nu också har absolut noll inflytande i sak, eftersom landets enda trumfkort var hotet om en Grexit, ett trumfkort som man förlorade på mindre än 10 dagar.

Men om huruvida detta å andra sidan utgör en del av en underliggande strategisk planering för att skapa ett minskat förberedelseskede för en Grexit, kommer vi alltså inte osannolikt att bli varse inom kort.

http://www.di.se/…/pressade-grekiska-banker-far-nodlikvidi…/

Grekiska banker har fått 2 miljarder euro, 18,8 miljarder kronor, i nödlikviditet av...
DI.SE

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram