För leda

2013-11-15

Goebbels

På dessa nordliga breddgrader, förvandlas årets sista kvartal till någonting som känns skrivet i blod, men inte ännu är hugget i sten, men är åtminstone författad i gammal kod för kultur.

De politiska Löfven sprids över gatorna i en tidig skymning, medan kalla vindar skrämmer människa och hund [Viking familjehunden], landskapet förbereder sig för den långa sömnen och det mänskliga drar sig inomhus för aktivitet - inklusive de mödosamma festligheterna kring julen. Vi tar den komfort som vi kan i allt detta.

Men en underlig dvala i evenemanget deltar i årets sinnesstämning. I årets sista händelser, verkar ingenting hända och vad som än händer så verkar ingenting längre spela någon roll. Världen sitter med slitna nerver och hör ett avlägset brus, vilket är den finanskosmiska skruv som drar åt käftarna på historiens skruvstäd.

Alla kan se att landet går igenom allting utan att lösa någonting - skattemässiga debatter, hushållens skuldsättning, hälsoimplosioner, havererad sjukvård, vårdskandaler, inhemsk och internationell spioneridramatik, politiska illgärningar, notoriskt politiskt babbel, bankbedrägerier, Syrienkalabalik, Irans fejkavtal om kärnvapen. ….Och en vad som numera förefaller vara en närmast oändlig räcka av juridiska rättshaverier som utsätter människor för det sannolikt mest korrumperade rättssystem som har existerat..
Det är farligt att leva som om det inte fanns något sådant som konsekvenser och en morgondag. Samhällen har ett sätt att med tiden nå en samsyn om det mesta, utan att detta någonsin anges rakt av. Den svenska allmänheten har i tysthet gått med på att ännu så länge sitta på sina händer, men tro mig när jag förutspår att det kommer en dag efter jul och efter den dagen så kommer saker att skakas i sina grundvalar, om inte förr.

Framför allt har detta intellektuellt permafrosterade lands befokning ännu inte börjat räkna med det centrala dilemmat för vår tid: den dödliga hypertrofi som kommer ur finansreligionen - penningmånglandet. Vad pengar är istället för vad pengar en gång gjorde, vilket nu istället är nära nog totalt är styrt av vad pengar är för någonting till sin inneboende funktion och natur..

Denna hemska motor av bedrägeri och svindlerier har förstorat hjärtat hos den döende politiska kroppen och allt befolkningen vet hur man gör, är mata den med mer tomma monetära kolhydrater som kallas för skuld. Detta dödsförlopp har pågått mycket längre än läkarna och medicinmännen trodde var möjligt och det är nu bara ett infantilt hopp bland de godtrogna, att den större organismen av ekonomin därför måste vara odödlig trots att den betraktas som gud..

Men den verklighetsbaserade minoriteten väntar stoiskt på finalen av en kronisk och dödande infarkt. Svanar flyger mot södern för vintern, även de svarta.
Historien om svensk politik kommer när den skrivs, att bli beskrivningen av en lång räcka av underlåtanden till att agera och adressera de verkliga problem som landet står inför, alltså inte bara dess uppenbara misslyckanden. Politikerna föredrar att inte se.

Därför, så väcks också en längtan efter de kraftfulla dragen hos karismatiska figurer som är säkra på att agera. Men ledare är upplysning, ledande är inte makt, människor måste veta och förstå varför de fattar sina egna beslut och på vilka grunder som detta beslutsfattande sker.

Adolf Hitler var mycket ju tydlig ifråga om sitt föreslagna program i början av 1920-talet, redan ett decennium innan han kom till makten, genom diverse obskyra allianser och beteenden tillsammans med just de samma intressen som han uttryckte sig vilja motverka Han stavade dock otvetydigt ut i sina tal utåt vad som skulle bli hans politiska testamente. Men folket hade inte en susning om att han var finansierad av bankmakten.

Mein Kampf : handlade mest om att göra sig av med – befolkningsmässig värk i stolgångsdemokratin efter Versailles – och så då givetvis förstås för Tyskland att göra sig av med judarna, ett begrepp som  aldrig varken han eller någon annan har kunnat bevisa den sakligt betingade naturvetenskapliga grunden för, utöver att judaism var någon form av diffust strukturellt  betingat beteende som skulle undvikas.

Han kunde dock vid denna tid opinionsbildningsmässigt inte ha uttryckt detta mer tydligt, polariseringseffekterna blev dramatiska. Den idag kvarvarande beundran som finns för Hitler bland extremister av i dag, den härrör nog huvudsakligen från det enkla faktum att mannen faktiskt gjorde, eller i vart fall föreföll göra, alltså vad han sagt att han skulle göra. Medvetenheten om vilka finansiella bankintressen som finansierade spektaklet tycks närmast obefintlig och det var sannerligen inte religion som verkade drivande för den saken.

Man kan inte överdriva risken av befolkningsmässig hunger efter sådant beteende. Detta är också uppenbarligen därför ett väl känt faktum för bankkabalens polariseringsambitioner. Det nuvarande klimatet i svensk politik är Weimar - på steroider, att inte ta ställning och att stå för ingenting är den politiska gärningens absoluta ledstjärna, efter vilseledningen.

Jag är säker på att i princip, nära nog, vad som helst redan nu skulle kunna ha stor dragningskraft på en intellektuellt misshandlad - fördummad – befolkning som just har börjat resa sig intellektuellt, men som ännu inte har kommit så långt.

Detta innebär att risken för en socialpolitisk kupp föds av tidsandan och nu kan vara ganska skrämmande nära: drönare - flygplan, datorövervakning, semimilitariserad polis och en marionettpress. Manégen är krattad och den blir bara alltmer förberedd för omvälvningsnumret.

Detta gör mer genomtänkta människor illamående. Min uppfattning är att ett öppet fascistiskt [stat – företag] maktövertagande i Sverige skulle vara lika olämpligt och demokratiskt ineffektivt som partipolitik eller böldpest. Detta är en av de stora dolda välsignelserna i vår tid, faktiskt, att allt som organiseras - regisseras uppifrån i stor skala denna gång är dömt att misslyckas i ljuset av verkligheten.

Men det är också den stora uppgiften i vår tid för att förbereda sig för att få lokala och mindre strukturer som växer nerifrån, något som vi alltså inte ännu är riktigt redo för och absolut ännu inte intresserade av. Sammanflätningen av denna dynamik blir berättelsen om den kommande tiden.

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram